СТЕФАН ВЪЛДОБРЕВ И „ЧИНАРИ“ ЩЕ ПРАЗНУВАТ МЕЖДУНАРОДНИЯ ДЕН НА МУЗИКАТА ЗАЕДНО С МЛАДИ ТАЛАНТИ

СТЕФАН ВЪЛДОБРЕВ И „ЧИНАРИ“ ЩЕ ПРАЗНУВАТ МЕЖДУНАРОДНИЯ ДЕН НА МУЗИКАТА ЗАЕДНО С МЛАДИ ТАЛАНТИ
12 Юни 2022

Специално интервю с автора на празника Жак Ланг

На 21 юни на две сцени в Пловдив ще има музикални събития, посветени на Международния ден на музиката. Проектът „Пловдив е музика“ на сдружение „Избери България“ ще срещне Стефан Вълдобрев с ученици от Националното музикално училище „Добрин Петков“ на сцената край фонтаните в Цар Симеоновата градина от 14 часа. А в парк „Рибница“ от 18 часа две формации от ансамбъл „Чинари“ ще танцуват и пеят заедно с възпитаниците на народно читалище „Проф.Кирил Дженев“.

По този спонтанен начин Пловдив ще се присъедини към Международния ден на музиката, създаден през 1981 година във Франция от тогавашния министър на културата Жак Ланг.

ВИЗИТКА:

Културната дейност на Жак Ланг започва през 1963, когато създава и става директор на Международния театрален университетски фестивал в Нанси, а през 1972 година става директор на Théâtre de Chaillot. Жак Ланг е министър на културата на Франция / 1981 - 1986 и 1988 - 1993 / и министър на образованието (1992 - 1993 и 2000 - 2002). Избран е от президента Митеран за министър на културата през 1981, след като е бил говорител на предизборната му президентска кампания. Той е създател на празника Fête de la Musique, провеждан на 21 юни всяка година. Празникът е насочен към любителите музиканти и към професионалните изпълнители на музика, които организират безплатни и спонтанни изпълнения на открито. След 1981 година този ден постепенно започва да се празнува в много страни навсякъде по света. Към настоящия момент Международният ден на музиката се организира в повече от 150 страни на 5 континета.

От 2013 година досега Жак Ланг е президент на Института за арабския свят в Париж и работи за увеличаваненето на неговата дейност и влияние.

Специално за „Избери България“ г-н Жак Ланг даде интервю, в което разказва за този увлекателен празник, превзел със силата на музиката почти всички държави по света. Интервюто е осъществено със съдействието на радио Енерджи.   

- Едно проучване през 1982г. показва, че всеки втори френски гражданин свири на музикален инструмент. Тези резултати подтикват тогавашния министър на културата Жак Ланг към осъществяването на идеята да покани музикантите в градското пространство. Господин Ланг, как  21 юни стана международен ден на музиката, как се роди идеята?

„Тогава  бях министър на културата  по време на мандата на президента Франсоа Митеран и заедно с него започвахме амбициозна културна политика. Обсъждахме с други европейски държави, сред които и България, идеята да опитаме да организираме музикално събитие, в което участниците да не са професионалисти, а просто хора, които обичат музиката. Така се роди идеята за Международния ден. Предложихме на всички, които се занимават с музика – професионални певци и аматьори да излязат в цялата страна – в градовете и селата, на площадите, на улиците, на гарите, за да празнуват заедно този щастлив момент. 21 юни е и денят на лятното слънцестоене, началото на сезона на светлините, на срещите, на приятелството и на надеждата. Това съчетание на  празник на музиката и на лятото постепенно направи събитието популярно в цялата страна, а през годините – в  Европа и  из целия свят.“

- Очаквахте ли, че празникът ще бъде припознат в повече от 100 държави в света и ще се  отбелязва почти синхронно всяка година от любители на музиката от най-различни националности?

„Той се празнува в почти във всички държави в света – 150 и в стотици градове и села. Наистина празникът превзе 5 континента. Реално това е най – големият музикален фестивал в света. Не казвам, че е най – хубавият, защото понякога участващите пеят фалшиво. Но това е част от играта, все пак е най – големият музикален фестивал по брой непрофесионални и професионални участници. Един празник, създаден основно от доброволци, който се дължи на ентусиазма на музикантите. За мен е удоволетворение, че и сега, когато мирът е застрашен, гражданите решават да празнуват заедно музиката и началото на лятото.“

- Къде, извън Франция, сте присъствали лично на 21 юни?

„Аз естествено не можах да отида във всички държави по света, но много  исках. Но нямах супер бърз самолет, който да ми позволи да присъствам навсякъде. Бил съм в началото в някои държави, които са ме канили - Ню Йорк в САЩ, Шанхай, Китай, Перу, Барселона, Берлин, Рим. Надявам се един ден да дойда и в София.“

- Къде празникът е най-впечатляващ, най-хубав?

„Няма най-хубав. Най-добрият е там, където хората са щастливи.“

- Познавате ли българската музика, какво знаете за нея?

„Българската музика е много богата. Имах повод да се запозная с някои музиканти, забележителни цигулари. Вашата музика е част от античната традиция и сливането на византийската, славянската и османската култури. Зная също, че присъствието на инструмента гайда показва епохата на връзки с келтите. Има цяла серия от факти, които правят българската традиционна музика разпознаваема, например Мистерия на българските гласове, това женско сърце, което се отличава с вокална хармония. Зная, че гласовете са дирижирани от Дора Христова, имат традиционен репертоар и модерни аранжименти. Многогласовото пеене е много докосващо и раздвижващо, например използването на интервали и вибрато от главната певица като в песента „От България с любов“. И да не забравяме, че Мистерията на българските гласове пеят оригиналния саундтрак на видеоиграта „Сам в тъмното“ или големия успех на Марияна Попова на Евровизия през 2006 с песента „Let me cry“, виртуозността на големия български композитор Панчо Владигеров. България наистина е държава на музиката.“

- Как си представяхте в началото отбелязването на Международния ден на музиката – като спонтанни музикални хепънинги или като добре организирани концерти?

„Първоначалната идея беше да помолим гражданите, обичащи музиката, да се представят сами на концерти. Идеята е хората да са изобретателите, да са съавтори на това музикално представление. Гражданите са тези, които създават своето събитие. Не е нужно празнуването да се организира от вън.“

- Какво бихте пожелали на слушателите на радио Енерджи в България?

„Впечатлен съм от присъствието на радио Енерджи в България и знам, че то има голям успех. Поздравявам редовните му слушатели. Това е огромен късмет за всички, това е музикален мост между България и Франция, между София и Париж. Звучи прекрасно и за мен това е истинската Европа. Това е европейското сърце, Европа на приятелството, Европа на красотата и Европа на интелигентността.“

Проектът „Пловдив е музика“ се подпомага от община Пловдив.

Прочетете още